Novinky | Hodnotenie žiakov počas dištančného vzdelávania - A tanulók értékelése a távoktatás ideje alatt

Vážení rodičia a milí žiaci!

Základná škola s materskou školou Gemerský Jablonec - Alapiskola és Óvoda Almágy Vám oznamuje spôsob hodnotenia žiakov v školskom roku 2021/2022 počas dištančného vzdelávania v čase mimoriadnej situácie a núdzového stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19.  Hodnotenie žiakov vychádza z Metodického odporúčania k výchovno-vzdelávaciemu procesu v ZŠ v školskom roku 2021/2022 vydané Štátnym pedagogickým ústavom a Metodického pokynu na hodnotenie a klasifikáciu žiakov ZŠ č. 22/2011 (viď nižšie).

Podklady na hodnotenie a kritériá hodnotenia a klasifikácie v jednotlivých predmetoch počas dištančného vzdelávania:

1. Prihliada sa na osobitosti, možnosti a individuálne podmienky na domácu prípravu.
  2. Podklady na hodnotenie v čase  prerušeného vyučovania získava učiteľ najmä z portfólií žiackych prác. Podkladmi môžu byť projekty, riešenia úloh, samostatné praktické práce spracované žiakmi počas domácej prípravy s prihliadnutím na individuálne podmienky každého žiaka, účasť na online (na dištančnom vzdelávaní) vyučovacích hodinách.
  3. Študijné výsledky za celé obdobie 1. polroka - výsledky za obdobie pred prerušením vyučovania, ale aj po prerušení vyučovania.
  4. Aktivita na online hodinách (pohotové reakcie, odpovede na dané otázky, orientácia v problematike, uplatňovanie nadobudnutých vedomostí pri analýze diel...), rozhovory so žiakmi v rámci online hodín, aktívne zapájanie sa do vzdelávacieho procesu na online hodinách (overovanie vedomostí v rámci rozhovoru so žiakmi).
  5. Sebahodnotenie žiaka, odovzdanie úloh v termíne (prezentácie, tvorivé úlohy,...) – hodnotenie má individualizovaný a motivačný charakter.
  6. Akceptovať jedinečnosť podmienok žiakov na vzdelávanie.
  7. Priebežné hodnotenie má byť čo najviac individualizované, zohľadňovať vekové a individuálne osobitosti žiaka a prihliadať na jeho momentálnu psychickú i fyzickú disponovanosť.

POZOR!

Ak

1. žiak základnej školy nesplnil požiadavky učiteľa v rámci dištančného vzdelávania zo subjektívnych príčin napr. neodovzdanie úloh alebo žiadna účasť na dištančnom vzdelávaní bez ospravedlnenia a iné,
  2. konanie žiaka podľa ods. 1.) bude prerokované v pedagogickej rade,
  3. zákonní zástupcovia žiaka sú preukázateľne informovaní o nesplnení požiadaviek podľa ods. 1) a
  4. zlepšenie nenastalo, môže byť klasifikovaný známkou nedostatočný, hodnotený slovne s vyjadrením neplnenia cieľov v neklasifikovanom vyučovacom predmete alebo môže byť hodnotený podľa § 18 ods. 10 vyhlášky slovom „neabsolvoval“.

Tisztelt Szülők és Kedves Tanulók!

Základná škola s materskou školou Gemerský Jablonec - Alapiskola és Óvoda Almágy értesíti Önöket és Titeket, hogy az alapiskolás tanulók értékelése a távoktatás ideje alatt az oktatás felfüggesztése által okozott rendkívüli helyzetben a 2021/2022-es tanévben a következőképpen történik. A tanulók értékelése az Állami Pedagógiai Intézet által kiadott Metodikai előírásból az AI oktató-nevelő folyamatához a 2021/2022-es tanévben, a 22/2011-es sz. metodikai előírásból a tanulók értékelésére és osztályzására indul ki (lásd a dokumentumokat lejjebb).

Az értékeléshez szükséges adatok és az értékelés és az osztályzás kritériumai az egyes tantárgyakban a távoktatás ideje alatt:

1. A folyamatos és az évvégi értékelésnél egyaránt különös figyelmet fordítunk az otthoni felkészülés sajátosságaira, lehetőségeire és egyéni feltételeire.
  2. A felfüggesztett iskolai oktatás során a tanulók oktatási teljesítményének értékeléséhez szükséges adatokat a tanár elsősorban a tanulók munkájából és a tanulókkal, esetleg szülőkkel folytatott beszélgetésekből meríti. Értékelési alapként szolgálnak a tanulók által az otthoni előkészítés során kidolgozott projektek, komplex feladatok megoldása és önálló praktikus feladványok elvégezése, figyelembe véve az egyes tanulók egyedi körülményeit, a távoktatásban, az online tanítási órákon való részvétel.
  3. Az 1. félévben elért tanulmányi eredmény értékelése:

- elért eredmény a tanítás felfüggesztése előtt,

- a távoktatás ideje alatt,

- és a tanítás felfüggesztése után (a távoktatás után).

1. Az online tanítási órákon való aktivitás (tanulói reakciók, a feltett kérdésekre adott válaszok, problémamegoldás, a megszerzett ismeretek, tudás alkalmazása ...), párbeszédek a tanulókkal, az online tanítási órákon való aktív részvétel (a megszerzett tudás, ismeretek alkalmazása a párbeszédekben).
  2. A tanulók önértékelése, a feladatok időben való leadása (prezentációk, alkotó feladatok,...) – az értékelés mindig egyéni és motivációs jellegű.
  3. Akceptáljuk (elfogadjuk) a tanulók egyéni feltételeit az oktatásban.
  4. A tanulók folyamatos értékelése elsősorban egyénre szabott, figyelembe véve a tanuló korát és egyéni feltételeit, sajátosságait és az aktuális pszichikai és fizikai adottságait.

FIGYELEM!

Amennyiben a tanuló

1. szubjektív okoknál fogva nem teljesítette a távoktatás követelményeit, például nem teljesítette és nem küldte vissza az oktató pedagógusnak a feladatokat vagy egyáltalán (igazolatlanul) nem vett részt a távoktatáson (az online tanítási órákon) és egyéb,
  2. a tanulónak ezt a cselekedetét a pedagógiai értekezlet megtárgyalja,
  3. törvényes képviselői bizonyítható módon értesítve lesznek az 1.pontban leírtakról, hogy nem teljesíti a követelményeket és
  4. javulás nem történt, elégtelen érdemjeggyel osztályozzuk, a szóval való értékelésnél nem teljesíti a kívánt célokat az adott tantárgyban vagy a 18 § 10 bek. alapján a szóval való értékelés, hogy "nem abszolválta".

Peter Agócs

riaditeľ školy - iskolaigazgató